Lørdag d. 11. februar kaldte den nye cheftræner Kian Lykke til officiel træningsstart for senior i Stoholm IF-Fodbold. Decideret træningsstart kunne man dog ikke kalde det, for Lykke har haft spillerne i aktion en gang om ugen hele vinteren på den nye kunstgræsbane, så formen og boldfølingen bør være lidt bedre nu end tidligere år.
Lørdag mødte 20 herrer og 15 damer op - ud over Kian Lykke så er Lasse ”Fynbo” Pedersen i år assistenttræner og kampansvarlig for 2. holdet, mens det er Nicolas Laigaard, der styrer dametropperne.
Efter den sædvanlige træning var klubben vært for suppe og øl/vand, mens trænerne havde kommentarer til den forestående sæson.
Efterfølgende fulgte det traditionelle stormøde, der i år igen blev ledet af den mangeårige dirigent Allan Vestergaard - sidste år satte Corona en stopper for hans dirigentrolle, der dengang blev overtaget af sønnike Mads. På valg til bestyrelsen var Allan Søndergaard, Nicolas Laigaard og Niels Jensen, og de modtog alle genvalg, og så var der nyvalg til Jan Asmussen, som klubbens målmænd kender rigtig godt, da han er målmandstræner. Martin Trankjær, Niels Svendsen og Anders Jakobsen var ikke på valg i denne omgang.
Økonomiansvarlig Inger Jakobsen fremlagde et regnskab med meget store tal - det skyldes selvsagt kunstgræsbanen, der blev taget i brug i 2022. Tager man kunstgræsbanen ud af 2022-regnskabet, så var der et solidt plus for årsregnskabet, men egenbetalingen til banen har i sagens natur gjort et stort indhug i opsparingen, hvor der dog stadig er lidt tilbage på kistebunden.
2022 var også et år med flotte medlemstal og ny rekord i antal tilmeldte hold i turneringen - 25 hold havde Stoholm IF-Fodbold tilmeldt i efterårets turneringer - lige fra de alleryngste og op til de ældste spillere.
Der var 17 deltagere til årets stormøde, og det var vel ret beset også en rekord i ”nyere tid” - der var fin spørgelyst, så det bevirkede, at det blev til to timers mødeaktivitet.